کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین چیست؟

چگونه کاربرد بلاکچین میتواند صنعت زنجیره تامین و لجستیک را تغییر بدهد؟

کاربرد بلاکچین در زنجیره تامین

اگرشما هم در زنجیره تامین فعالیت داشته یا آشنایی نسبی و کاملی با آن دارید، میدانید که یکی از قسمت های پیچیده دنیای تجارت و بازار است که مدیریت آن نیز کار دشواری است. در این مقاله میخواهیم کاربرد ها و استفاده های بلاکچین در زنجیره تامین را بررسی کنیم. با کاموتی همراه باشید.

 

مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین حال حاضر -یعنی مدیریت تمام عملکردها برای تولید و توزیع کالا- بسیار پیچیده است. با توجه به محصول، زنجیره تامین در طی صدها مرحله می تواند با مکان های جغرافیایی متخلف (در سرتاسر دنیا)، فاکتورها و پرداختی های مختلف، افراد و نهادهای گوناگون درگیر باشد و این پروسه ماه ها به طول بیانجامد. با توجه به پیچیدگی و عدم شفافیت زنجیره تامین فعلی، نیاز به تغییر صنعت زنجیره تامین و لجستیک توسط بلاکچین احساس می شود.

بیایید نگاهی دقیق تر به موضوع بیاندازیم و ببینیم چگونه ویژگی های منحصر به فرد بلاکچین می توانند مفید باشد. در ادامه نیز توجه شما را به چند مثال از کاربرد های بلاکچین در زنجیره تامین جلب میکنیم.

 

روند تغییرات در زنجیره تامین

زنجیره تامین فعلی دستخوش تغییرات بسیاری شده است. بیش از صد سال پیش، زنجیره های تامین نسبتاً ساده بودند زیرا تجارت محلی بود، اما آنها به طرز شگرفی بسیار رشد کرده اند. در طول تاریخ زنجیره های تامین، نوآوری هایی از قبیل تغییر کاربری حمل و نقل از طریق کامیون ها به جای راه آهن یا ظهور رایانه های شخصی در دهه ۱۹۸۰ رخ داده است که منجر به تغییر چشمگیر در مدیریت زنجیره تامین شده است. از آنجا که تولید جهانی شده و بخش بزرگی از آن در چین انجام میشود، زنجیره های تأمین ما پیچیده و سنگین هستند.

بلاکچین در supply chain

پی بردن به ارزش واقعی محصولات برای مشتریان یا خریداران بسیار دشوار است زیرا عدم شفافیت قابل توجهی در سیستم فعلی ما وجود دارد. به طریق مشابه، وقتی ظنی به اقدامات غیرقانونی یا غیر اخلاقی وجود دارد، تحقیق در مورد زنجیره های تامین بسیار دشوار است. همچنین زمانی که فروشندگان و تهیه کنندگان سعی می کنند ارتباط بین “چه چیزی” “چه موقع” و “چگونه” را بیابند، زنجیره های تامین نمی توانند کارآمد باشند.

 

بلاکچین چیست و چگونه می تواند به زنجیره تامین کمک کند؟

در حالی که برجسته ترین کاربرد بلاکچین در  cryptocurrencyو بیت کوین دیده شده است و در واقع بلاکچین –که در حقیقت یک دفترچه فراگیر و دیجیتال است- کاربردهای زیادی دارد و می تواند برای هرگونه مبادله، توافق  نامه یا قرارداد، ردیابی و همچنین پرداخت استفاده شود.

از آنجا که هر تراکنش روی یک بلوک و در کپی های متعدد در این دفترچه دیجیتال که در بسیاری از محل ها (رایانه ها) تعبیه شده است، ضبط می شود و کار با آن اصلا پیچیده نیست. همچنین این شبکه ها امنیت بالایی دارند زیرا هر بلوک به بلوک قبلی و بعدی خود متصل است.

بلاکچین در زنجیره تامین

بلاکچین ها مرجع مرکزی ندارند و این یک ویژگی بسیار کارآمد و قابل رشد است. در نهایت بلاکچین می تواند بهره وری و شفافیت زنجیره های تامین را افزایش داده و بر همه چیز از انبارداری گرفته تا پرداخت نیز تأثیر بگذارد. زنجیره فرمان برای بسیاری چیزها ضروری است، بلاکچین در زنجیره فرمان شیرازه اصلی را تشکیل می دهد.

مواردی که برای اطمینان و یکپارچگی در زنجیره تامین ضروری است توسط بلاکچین تهیه می شوند. بلاکچین یک فرآیند اجماع را برای بررسی تراکنش ها فراهم می کند. در رابطه با معاملات نیز هیچ مشاجره ای در زنجیره وجود ندارد زیرا همه اشخاص موجود در زنجیره دارای نسخه یکسان هستند. هر کس که در بلاکچین حضور دارد می تواند زنجیره مالکیت یک دارایی را در بلاکچین مشاهده کند. سوابق موجود در بلاکچین را نمی توان پاک کرد که این مسئله برای یک زنجیره تامین قابل اطمینان و شفاف مهم است.

 

نمونه هایی از استفاده بلاکچین در زنجیره تامین

از آنجا که استفاده از بلاکچین در زنجیره تامین امکان انتقال وجوه در هر نقطه از جهان بدون استفاده از روش های سنتی توسط بانک را فراهم می کند، انتقال وجه برای یک زنجیره تامین که جهانی شده باشد بسیار راحت تر است. دقیقا همان روشی که Tomcar سازنده وسیله نقلیه استرالیایی از آن استفاده می کند و وجوه را از طریق بیت کوین به تامین کنندگان خود می پردازد.

در صنایع غذایی، داشتن گزارش مطمئن برای ردیابی هر محصول و تشخیص منبع آن ضروری است. بنابراین والمارت برای پیگیری محصول گوشت خوک خود که از چین تهیه می کرد از بلاکچین در زنجیره تامین خود استفاده می کند و بلاکچین تمام سوابق و مراحل تهیه هر تکه گوشت، از مرحله فرآوری و ذخیره گرفته تا مرحله فروش را در دسترس قرار می دهد. همچنین Unilever،Nestle،Tyson و Dole از همین شیوه استفاده می کنند.

بلاکچین

BHP Billiton بزرگترین شرکت استخراج معدن در جهان، اعلام کرد که از بلاکچین برای ردیابی و ثبت بهتر اطلاعات در طول فرآیند حفاری با فروشندگان خود استفاده خواهد کرد. این کار نه تنها باعث افزایش راندمان داخلی می شود، بلکه به شرکت اجازه می دهد تا ارتباط مؤثرتری با شرکای خود داشته باشد.

شفافیت به وجود آمده توسط بلاکچین در زنجیره تامین، همچنین به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که بدانند دارند از شرکت هایی حمایت می کنند که مانند خودشان پایبند به ارزشهای محیط زیستی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر هستند. این همان چیزی است که پروژه Provenance امید دارد با استفاده از گزارشات شفاف بلاکچین به آن دست یابد.

Diamond-giant De Beers از فناوری بلاکچین در زنجیره تامین برای تحت نظر داشتن سنگ های قیمتی از لحظه ای که از دل زمین بیرون کشیده می شوند تا لحظه ای که به دست مشتری می رسند استفاده می کند. استفاده از بلاکچین در زنجیره تامین این اطمینان را فراهم می آورد که شرکت از درگیری یا الماس های خونین دوری میکند و به مصرف کنندگان این اطمینان را می دهد که محصولات ارزشمند و اصیلی خریداری نموده اند.

زنجیره تامین

استارت آپ های زنجیره تامین متعددی وجود دارد از جمله cloud Logistics که این فرصت را فراهم می آورند که با استفاده از بلاکچین در زنجیره تامین، راه حلی برای بهبود کارایی و کاهش هزینه های صنعت عظیم زنجیره تامین به دست آید. هر چه بیشتر پتانسیل و تقاضا برای راه حل هایی که بلاکچین برای تغییر صنعت زنجیره تامین و لجستیک به ارمغان می آورد آشکارتر شود افراد بیشتری مایل به استفاده از آن خواهند شد.

 

نتیجه گیری

استفاده از فناوری بلاکچین در زنجیره تامین میتواند بسیاری از مشکلات امروز این دنیا را رفع کند. همچنین بلاکچین بسیاری از هزینه های زمانی و مالی اضافه ای را که در این سیستم هدر میروند، ذخیره میکند. میتوانید همه سوالات خودتان را در این زمینه، در قسمت نظرات بپرسید تا به آنها پاسخ بدهیم.

 

منابع بیشتر برای مطالعه

از لینک های زیر میتوانید برای مطالعه بیشتر در این باره استفاده کنید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *