زنجیره تامین چیست؟

زنجیره تامین یا Supply Chain چیست؟

زنجیره تامین چیست؟
زنجیره تامین، شبکه‌ای بین یک کارخانه و تهیه‌کنندگان آن است تا به وسیله آن محصول خاص تولید شده را به خریدار نهایی برساند. این شبکه شامل فعالیت‌ها، افراد، محصولات، اطلاعات و منابع مختلف است. زنجیره تامین به نوعی مراحل رسیدن محصول از کارخانه به دست مشتری را به صورت قدم به قدم توضیح می‌دهد. با کاموتی برای ادامه همراه باشید.

زنجیره تامین از طرف کمپانی‌ها برای کاهش هزینه و دیدگاه رقابتی در زمینه کسب و کار توسعه یافته است. مدیریت زنجیره تامین یک امر مهم و ضروری است، به این دلیل که داشتن یک Supply Chain بهینه، قیمت پایین‌تر و چرخه تولید سریعتری را برای یک کارخانه به همراه دارد.

 

زنجیره تامین چه مفهومی دارد؟

یک زنجیره تامین شامل مراحل متوالی است تا محصول یا خدمات تولیدی، در دسترس مشتری قرار بگیرد. این مراحل شامل انتقال و تغییر ماهیت مواد اولیه به سمت محصول تولیدی، جابجایی آن محصولات و تحویل آن‌ها به مصرف کننده نهایی است. ابزار استفاده شده در زنجیره تولید شامل تولیدکنندگان، فروشندگان، انبارها، کارخانه‌های حمل بار، مراکز توزیع و خرده فروشان می‌شود.

مفهوم supply chain

عناصر یک زنجیره تامین شامل تمام اعمالی است که با دریافت سفارش و تقاضا برای مشتری آغاز می‌شود. این اعمال عبارتند از توسعه محصول، بازاریابی، عملیات تولید، شبکه توزیع، سرمایه‌گذاری و خدمات مشتریان.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مدیریت زنجیره تامین یکی از مهم‌ترین بخش‌های روند پیشرفت بیزینس و کار است. لینک‌های متفاوتی درون Supply Chain وجود دارند که نیازمند مهارت و تجربه زیادی هستند. زمانی که مدیریت زنجیره تامین به صورت موثر اجرا شود، می‌تواند هزینه کلی یک کمپانی را کاهش و سود آن را افزایش دهد. اگر یکی از لینک‌ها در این زنجیره شکسته شود، به روی باقی قسمت‌ها نیز اثر گذاشته و برای کارخانه می‌تواند هزینه ایجاد کند.

 

مدیریت زنجیره تامین در مقابل مدیریت تدارکات کسب و کار

مقررات مدیریت زنجیره تامین و مدیریت تدارکات بیزینس (یا به طور ساده، تدارکات) بعضاً قابل تغییر هستند. تدارکات (Logestics)، که یکی از لینک‌های Supply Chain محسوب می‌شود، با مدیریت این زنجیره تفاوت دارد.

تدارکات با بخشی از Supply Chain سر و کار دارد که در آن کنترل و برنامه‌ریزی انتقال و انبار کردن خدمات و محصولات از نقطه تولید به مقصد نهایی آن‌ها مورد بحث است. مدیریت تدارکات با مواد خام آغاز شده و با رساندن محصول پایانی، به اتمام می‌رسد.

مدیریت تدارکات موفق، اطمینان می‌دهد که هیچ تاخیری در طول زنجیره رخ نمی‌دهد و آن محصولات و خدمات نیز در شرایط بسیار خوبی به مقصد تحویل داده می‌شوند. این موضوع می‌تواند باعث کاهش هزینه مصرفی کارخانه شود.

کیفیت زنجیره تامین

نکاتی که باید در نظر بگیرید:

  • یک زنجیره تامین درواقع شبکه‌ای است بین کارخانه و تهیه‌کنندگان آن که باعث می‌شود تا یک محصول و یا خدمت به راحتی بین متقاضیان توزیع شود.
  • حلقه‌های این Supply Chain عبارتند از: تولیدکنندگان، فروشندگان، انبارها، کارخانه‌های باربری، مراکز توزیع و خرده فروشان.
  • اعمالی که در Supply Chain رخ می‌دهند شامل این موارد می‌شوند: توسعه محصول، بازاریابی، عملیات تولید، توزیع، سرمایه‌گذاری و خدمات مشتری.
  • مدیریت Supply Chain باعث کاهش هزینه و افزایش سرعت چرخه تولید می‌شود.

 

جریان هزینه‌های تولید چگونه کار می‌کند؟

جریان هزینه‌های تولید در واقع به روند استفاده از مواد اولیه برای تکمیل تولید یک محصول نهایی که قابل فروش به مشتری است، گفته می‌شود. یک سیستم مدیریتی در زنجیره تامین می‌تواند هزینه و پیچیدگی روند تولیدی را کاهش دهد، به خصوص برای خط تولیدهایی که از بخش‌های زیادی تشکیل شده‌اند.

برای مثال، یک خط تولید لباس در ابتدا با انتقال مواد خام به سمت ساخت آغاز می‌شود، موادی همچون پارچه، زیپ، و قطعات دیگری که برای تولید لباس استفاده می‌شوند. سپس تولیدکننده برای راه‌اندازی ماشین‌آلات و انجام کارهای دیگر با استفاده از این مواد خام، هزینه‌هایی را متحمل می‌شود. پس از اتمام تولید محصولات، آن‌ها باید بسته‌بندی و ذخیره شوند تا زمانی که به دست مشتری برسد.

 

تامین‌کنندگان قابل اعتماد

یک مدیریت زنجیره تامین موثر نیازمند تامین‌کنندگان قابل اعتماد است. به این معنی که موارد موردنیاز یک تولیدکننده برای ساخت محصول باکیفیت، توسط این تامین‌کنندگان به موقع و سر وقت تعیین شده، تهیه و به دست کارخانه می‌رسد.

گیف زنجیره تامین

به طور مثال، فرض کنید که یک کارخانه به نام X، وسایل و مبلمان با کیفیت بالا تولید می‌کند، و تامین‌کننده این کارخانه، مواد فلزی و دیگر موارد موردنیاز را فراهم می‌کند. اجزاء فلزی باید پایا و بادوام باشند تا برای سالیان زیادی از آن‌ها استفاده شوند، در نتیجه مواد فلزی که به کارخانه X فرستاده می‌شوند نیز باید این ویژگی را داشته باشند. تامین‌کننده باید قادر باشد تا درخواست‌های تولیدکننده را به درستی تکمیل کرده و قطعات فلزی را برای خط تولید کارخانه X تهیه کند. این مراحل برای تولید یک محصول باکیفیت ضروری هستند و زمانبندی نیز مهم‌ترین بخش این مراحل محسوب می‌شود.

 

زنجیره تامین و تورم

تکامل و افزایش کارآیی زنجیره تامین نقش مهمی در مهار تورم داشته است. با افزایش کیفیت انتقال محصولات از مکان ((الف)) به ((ب))، هزینه‌های آن کاهش یافته است، که در نتیجه باعث کاهش قیمت نهایی برای مشتری می‌شود. درحالیکه اغلب نرخ تورم به عنوان یک اثر منفی در نظر گرفته می‌شود، تاثیر زنجیره تامین یکی از معدود نمونه‌هایی است که در آن نرخ تورم یک اثر مثبت تلقی می‌شود.

با جهانی شدن این موضوع، تاثیرات Supply Chain بیشتر بهینه‌سازی شود، که در نهایت این امر باعث باقی ماندن فشار برروی قیمت ورودی می‌شود.

 

منابع بیشتر برای مطالعه

از این لینک ها میتوانید برای مطالعه بیشتر در این باره استفاده کنید:

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *